| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 16.2 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.15W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0705 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
M55342H06B16E9MWSVishay / Dale |
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B16E9RWSVishay / Dale |
RES SMD 16.9K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B174ERWSVishay / Dale |
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B178ERWSVishay / Dale |
RES SMD 178K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B17E4RWSVishay / Dale |
RES SMD 17.4K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B17E8RWSVishay / Dale |
RES SMD 17.8K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B180GRWSVishay / Dale |
RES SMD 180 OHM 2% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B182DRWSVishay / Dale |
RES SMD 182 OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B182EPWSVishay / Dale |
RES SMD 182K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342H06B182ERWSVishay / Dale |
RES SMD 182K OHM 1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |