| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.67 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.15W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0705 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M55342K04B43G0ST1VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 1505 43 2% S T1 |
In Stock: 0 $10.12603 |
![]() |
M55342K04B20E0ST1VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 1505 20K 1% S T1 |
In Stock: 0 $10.12603 |
M55342E06B2B70RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
![]() |
M55342K04B31E6ST1VVishay / Dale |
M55342K 100PPM 1505 31.6K 1% S T |
In Stock: 0 $10.12603 |
M55342E06B2B74RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.74KOHM 0.1% 0.15W 0805 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342E06B2B77RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.77KOHM 0.1% 0.15W 0805 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342E06B2B80RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342E06B2B84RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.84KOHM 0.1% 0.15W 0805 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342E06B2B87RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.87KOHM 0.1% 0.15W 0805 |
In Stock: 0 $10.47600 |
|
M55342E06B2B90RWSVishay / Dale |
RES SMD 2.9K OHM 0.1% 0.15W 0705 |
In Stock: 0 $10.47600 |