| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VSMP |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 500 Ohms |
| Tolerance: | ±0.01% |
| Power (Watts): | 0.75W, 3/4W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±0.2ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 2512 (6432 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2512 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.249" L x 0.127" W (6.32mm x 3.23mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
Y1628700R000T9RVPG Foil |
RES SMD 700 OHM 0.01% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.20110 |
|
Y1628700R000T9WVPG Foil |
RES SMD 700 OHM 0.01% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.20110 |
|
Y16287K50000T9RVPG Foil |
RES SMD 7.5K OHM 0.01% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.20110 |
|
Y1628856R000T9RVPG Foil |
RES SMD 856 OHM 0.01% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.20110 |
|
![]() |
Y402710K0000T9WVPG Foil |
RES SMD 10K OHM 0.01% 3/4W 2512 |
In Stock: 0 $10.20110 |
Y4066121R000F0WVPG Foil |
RES SMD 121 OHM 1% 1.2W 2512 |
In Stock: 0 $9.93510 |
|
Y406612R0000F0WVPG Foil |
RES SMD 12 OHM 1% 1.2W 2512 |
In Stock: 0 $9.93510 |
|
Y4066500R000F0WVPG Foil |
RES SMD 500 OHM 1% 1.2W 2512 |
In Stock: 0 $9.93510 |
|
![]() |
M55342K02B4E75STFVVishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 4.75K 1% S T |
In Stock: 0 $9.95680 |
![]() |
M55342K02B100DSTFVVishay / Dale |
M55342K 100PPM 0505 100 1% S TF |
In Stock: 0 $9.95680 |