| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VSM |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 40 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.3W |
| Composition: | Metal Foil |
| Features: | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±2ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 2010 (5025 Metric) |
| Supplier Device Package: | 2010 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.198" L x 0.097" W (5.03mm x 2.46mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.025" (0.64mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
Y161140K0000F9RVPG Foil |
RES SMD 40K OHM 1% 0.3W 2010 |
In Stock: 0 $9.57600 |
![]() |
Y161144K3800F9WVPG Foil |
RES SMD 44.38K OHM 1% 0.3W 2010 |
In Stock: 0 $9.57600 |
![]() |
D55342K07B20B0ST0Vishay / Dale |
D55342K 100PPM 1206 20K 0.1% S T |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342E07B1B00ST0Vishay / Dale |
D55342E 25PPM 1206 1K 0.1% S T0 |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342E07B240DST0Vishay / Dale |
D55342E 25PPM 1206 240 1% S T0 |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342K07B21B5ST0Vishay / Dale |
D55342K 100PPM 1206 21.5K 0.1% S |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342K07B105BST0Vishay / Dale |
D55342K 100PPM 1206 105K 0.1% S |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342E07B66B5ST0Vishay / Dale |
D55342E 25PPM 1206 66.5K 0.1% S |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342E07B90D9ST0Vishay / Dale |
D55342E 25PPM 1206 90.9 1% S T0 |
In Stock: 0 $9.63580 |
![]() |
D55342K07B1B10ST0Vishay / Dale |
D55342K 100PPM 1206 1.1K 0.1% S |
In Stock: 0 $9.63580 |