| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1206 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 806 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
D55342E07B809ARWSVishay / Dale |
RES SMD 809 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B80A6RWSVishay / Dale |
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B80B2RWSVishay / Dale |
RES SMD 80.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B80B6RWSVishay / Dale |
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B80D6RWSVishay / Dale |
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B80E6RWSVishay / Dale |
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B810ARWSVishay / Dale |
RES SMD 810 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B81B6RWSVishay / Dale |
RES SMD 81.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B820ARWSVishay / Dale |
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B820BRWSVishay / Dale |
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |