| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Military, MIL-PRF-55342, RM1206 |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.83 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Military, Non-Inductive |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.033" (0.84mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | R (0.01%) |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
D55342E07B3E84RWSVishay / Dale |
RES SMD 3.84K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B3E92RWSVishay / Dale |
RES SMD 3.92K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B400ARWSVishay / Dale |
RES SMD 400 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B402ARWSVishay / Dale |
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B402BRBSVishay / Dale |
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B402BRWSVishay / Dale |
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B402DRWSVishay / Dale |
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B402ERWSVishay / Dale |
RES SMD 402K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B407ARWSVishay / Dale |
RES SMD 407 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |
|
D55342E07B407BRWSVishay / Dale |
RES SMD 407K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $9.45000 |