| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.65 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Wide 0604 (1610 Metric), 0406 |
| Supplier Device Package: | 0406 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.45mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCL04066R80FKEAVishay / Dale |
RES SMD 6.8 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04066R81FKEAVishay / Dale |
RES SMD 6.81 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04066R98FKEAVishay / Dale |
RES SMD 6.98 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04067R15FKEAVishay / Dale |
RES SMD 7.15 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04067R32FKEAVishay / Dale |
RES SMD 7.32 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04067R50FKEAVishay / Dale |
RES SMD 7.5 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04067R68FKEAVishay / Dale |
RES SMD 7.68 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04067R87FKEAVishay / Dale |
RES SMD 7.87 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04068R06FKEAVishay / Dale |
RES SMD 8.06 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04068R20FKEAVishay / Dale |
RES SMD 8.2 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |