| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 120 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±1000ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.011" (0.28mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCL04061R02FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.02 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R05FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.05 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R10FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.1 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R13FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.13 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R15FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.15 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R18FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.18 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R20FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.2 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R21FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.21 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R27FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.27 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |
|
RCL04061R30FKEAVishay / Dale |
RES SMD 1.3 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.03036 |