| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCS AT - Professional |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 12 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MCS0402MC1203FE000Vishay / Beyschlag |
RES 120K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC1500FE000Vishay / Beyschlag |
RES 150 OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC1501FE000Vishay / Beyschlag |
RES 1.5K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC1621FE000Vishay / Beyschlag |
RES 1.62K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC1622FE000Vishay / Beyschlag |
RES 16.2K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC4701FE000Vishay / Beyschlag |
RES 4.7K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
MCS0402MC8201FE000Vishay / Beyschlag |
RES 8.2K OHM 1% 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02800 |
|
![]() |
CRCW080547R0FKEBHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 47R 1% ET5 E3 |
In Stock: 0 $0.02818 |
![]() |
CRCW080510R0FKEBHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 10R0 1% ET5 E3 |
In Stock: 0 $0.02818 |
![]() |
CRCW08056R80FKEBHPVishay / Dale |
CRCW0805-HP 100 6R8 1% ET5 E3 |
In Stock: 0 $0.02818 |