| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0402F10KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 10K OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F1K21E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F20KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F20RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 20 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F249RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 249 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F24R9E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F2K0E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F301RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F47R5E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |
|
CPF0402F49R9E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.02799 |