| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RCL |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.3 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | Wide 0604 (1610 Metric), 0406 |
| Supplier Device Package: | 0406 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.018" (0.45mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RCL04061R60JNEAVishay / Dale |
RES SMD 1.6 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04061R80JNEAVishay / Dale |
RES SMD 1.8 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04062R00JNEAVishay / Dale |
RES SMD 2 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04062R40JNEAVishay / Dale |
RES SMD 2.4 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04062R70JNEAVishay / Dale |
RES SMD 2.7 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04063R00JNEAVishay / Dale |
RES SMD 3 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04063R60JNEAVishay / Dale |
RES SMD 3.6 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04063R90JNEAVishay / Dale |
RES SMD 3.9 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04064R30JNEAVishay / Dale |
RES SMD 4.3 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |
|
RCL04065R10JNEAVishay / Dale |
RES SMD 5.1 OHM 1/4W 0604 WIDE |
In Stock: 0 $0.02794 |