| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 243 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0603F255KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 255K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F261KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 261K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F267KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 267K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F274KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 274K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F287KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 287K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F294KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 294K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F309KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 309K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F316KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 316K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F324KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 324K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |
|
CPF0603F332KC1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 332K OHM 1% 1/16W 0603 |
In Stock: 0 $0.02356 |