| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RL73, CGS |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 680 mOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Current Sense |
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.023" L x 0.011" W (0.58mm x 0.29mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.011" (0.28mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RL73N1HR82JTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.82 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.02248 |
|
CRG0201F100RTE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 100 OHM 1% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.02263 |
|
MCS0402MZ0000ZE000Vishay / Beyschlag |
RES 0 OHM JUMPER 1/10W 0402 |
In Stock: 0 $0.02282 |
|
CRG1206F1R0TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02286 |
|
CRG1206F2R2TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02286 |
|
CRG1206F4R7TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02286 |
|
CRG1206F1R8TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02286 |
|
CRG1206F3R3TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 3.3 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02286 |
|
RL73H2AR51FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.51 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02302 |
|
RL73H2AR56FTDTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.56 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02302 |