| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TFCR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 49.9 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TFCR1206-4W-E-4990BTVenkel LTD |
RES 499 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.05844 |
|
CR2512-1W-4991FTVenkel LTD |
RES 4.99K OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.06188 |
|
CRCW12064K99DHEAPVishay / Dale |
RES SMD 4.99K OHM 0.5% 1/4W 1206 |
In Stock: 9 $0.41000 |
|
CRCW25128R06FNEGVishay / Dale |
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 0 $0.48000 |
|
TNPW020110K0BEEDVishay / Dale |
RES 10K OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TNPW020124K9BEEDVishay / Dale |
RES 24.9K OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TNPW0201200RBEEDVishay / Dale |
RES 200 OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TNPW0201249RBEEDVishay / Dale |
RES 249 OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 0 $0.45000 |
|
TNPW02014K75BEEDVishay / Dale |
RES 4.75K OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 10,000 $0.45000 |
|
TNPW020114K0BEEDVishay / Dale |
RES 14K OHM 0.1% 0.075W 0201 |
In Stock: 10,000 $0.45000 |