| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCA - Precision |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.2 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MCS04020D1000BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 100R |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2492BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 24K9 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D3002BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 30K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D5101BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 5K1 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D1102BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 11K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D1501BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 1K5 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D4702BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 47K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D7501BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 7K5 |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D2202BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 22K |
In Stock: 0 $0.44000 |
|
MCS04020D4022BE000Vishay / Beyschlag |
MCS 0402-25 0.1% E0 40K2 |
In Stock: 0 $0.44000 |