| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MCS AT - Precision |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 47 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.015" (0.37mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
MMA02040D1001BB300Vishay / Beyschlag |
RES 1K OHM 0.1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 261 $0.60000 |
|
CPF-A-0603B110KETE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 213 $0.60000 |
|
RL73H3AR10FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.1 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 109 $0.60000 |
|
MCS0402MD2492BE100Vishay / Beyschlag |
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/10W 0402 |
In Stock: 107 $0.60000 |
|
SMM02040D4991BB300Vishay / Beyschlag |
RES 4.99KOHM 0.1% 1/4W MELF 0204 |
In Stock: 107 $0.60000 |
|
CMA02040X3309GB300Vishay / Beyschlag |
RES SMD 33 OHM 2% 0.4W 0204 |
In Stock: 1,000 $0.61000 |
|
RLP73M2BR024FTDFTE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.024 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 898 $0.61000 |
|
CRCW20101K00JNEFHPVishay / Dale |
RES SMD 1K OHM 5% 1W 2010 |
In Stock: 865 $0.61000 |
|
RCWE1206R100FKEAVishay / Dale |
RES 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 |
In Stock: 666 $0.64000 |
|
RL73H3AR15FTETE Connectivity AMP Connectors |
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512 |
In Stock: 752 $0.61000 |