| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CPF, Neohm |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 160 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CPF0805B6R2E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 6.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 897 $0.59000 |
|
CPF0603B510RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 889 $0.59000 |
|
CPF0805B2K2E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 888 $0.59000 |
|
CPF0805B91RE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 846 $0.59000 |
|
CPF0603B620KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 495 $0.59000 |
|
CPF0603B56KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 839 $0.59000 |
|
CPF0805B9K1E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 832 $0.59000 |
|
CPF0603B13KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/16W 0603 |
In Stock: 829 $0.59000 |
|
CPF0805B1K0E1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 825 $0.59000 |
|
CPF0805B33KE1TE Connectivity AMP Connectors |
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 816 $0.59000 |