| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RN73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Resistance: | 14.7 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.028" (0.70mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RN732BTTD1780D25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 178 OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD17R6D100KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 17.6 OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1583F100KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 158K OHM 1% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1721D100KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.72K OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD17R4D25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 17.4 OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD17R2D25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 17.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1743F25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 174K OHM 1% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1760F50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 176 OHM 1% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1743F50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 174K OHM 1% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |
![]() |
RN732BTTD1543D50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 154K OHM 0.5% 1/8W 1206 |
In Stock: 0 $0.08775 |