| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RN73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Resistance: | 47.5 kOhms |
| Tolerance: | ±0.1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RN732ATTD5101B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 5.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD5053C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 505K OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD46R4C50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 46.4 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD47R5B25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 47.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD5112C50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 51.1K OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4813B25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 481K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4992C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 49.9K OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4991C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 4.99K OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD5420C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 542 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD5300C50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 530 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |