| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RN73 |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Not For New Designs |
| Resistance: | 475 kOhms |
| Tolerance: | ±0.25% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RN732ATTD4750C50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 475 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4930C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 493 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4813B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 481K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4640B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 464 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4590B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 459 OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD45R9C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 45.9 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD47R0C50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 47 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4421B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 4.42K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4590C25KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 459 OHM 0.25% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |
![]() |
RN732ATTD4531B50KOA Speer Electronics, Inc. |
RES 4.53K OHM 0.1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.08640 |