| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.3 Ohms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B2ATTD221GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 220 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD121GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 120 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD474GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 470K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD3R0GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD105GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1M OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD123GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 12K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD364GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 360K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD430GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 43 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD4R7GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 4.7 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD152GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.5K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |