| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 3.6 kOhms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B2ATTD2R7GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 2.7 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD3R3GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3.3 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD114GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 110K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD130GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 13 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD101GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 100 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD824GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 820K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD133GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 13K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD302GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD243GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 24K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD222GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 2.2K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |