| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 6.8 Ohms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B2ATTD245GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 2.4M OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD8R2GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 8.2 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD201GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 200 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD393GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 39K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD361GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 360 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD3R6GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3.6 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD274GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 270K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD103GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 10K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD5R1GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 5.1 OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |
|
RK73B2ATTD562GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 5.6K OHM 2% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.01224 |