| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.2 Ohms |
| Tolerance: | ±2% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B1JTTD151GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 150 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD131GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 130 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD220GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 22 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD3R6GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3.6 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD6R8GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 6.8 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD154GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 150K OHM 2% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD204GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 200K OHM 2% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD431GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 430 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD240GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 24 OHM 2% 1/8W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |
|
RK73B1JTTD223GKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 22K OHM 2% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01108 |