| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 270 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B1HTTC391JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 390 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC305JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3M OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC114JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 110K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC621JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 620 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC161JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 160 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC564JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 560K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC110JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 11 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC3R0JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC162JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.6K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC270JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 27 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |