| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 7.5 MOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B1HTTC9R1JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 9.1 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC150JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 15 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC565JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 5.6M OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC241JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 240 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC7R5JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 7.5 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC434JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 430K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC1R2JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.2 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC123JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 12K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC224JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 220K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC1R1JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.1 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |