| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RK73B |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 16 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RK73B1HTTC912JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 9.1K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC134JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 130K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC395JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 3.9M OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC625JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 6.2M OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC133JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 13K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC304JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 300K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC515JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 5.1M OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC622JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 6.2K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC913JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 91K OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |
|
RK73B1HTTC1R8JKOA Speer Electronics, Inc. |
RES 1.8 OHM 5% 1/20W 0201 |
In Stock: 0 $0.00933 |