| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 4.3 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC0805JT5R10-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 5.1 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC0805JT5R60-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 5.6 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC0805JT6R20-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 6.2 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC0805JT7R50-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 7.5 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC0805JT8R20-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 8.2 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC0805JT9R10-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 9.1 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
ERJ-P14J684UPanasonic |
RES SMD 680K OHM 5% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.03107 |
|
ERJ-P14J914UPanasonic |
RES SMD 910K OHM 5% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.03107 |
|
![]() |
HMC0402FT22M0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 22M OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.03140 |
![]() |
HMC0402FT30M0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 30M OHM 1% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.03140 |