| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.6 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC1206JT1K80Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.8K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT2K00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT2K20Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.2K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT2K40Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.4K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT2K70Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.7K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT3K00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 3K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT3K60Stackpole Electronics, Inc. |
RES 3.6K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT3K90Stackpole Electronics, Inc. |
RES 3.9K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT4K30Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.3K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT4K70Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.7K OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |