| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 300 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC1206JT360RStackpole Electronics, Inc. |
RES 360 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT390RStackpole Electronics, Inc. |
RES 390 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT430RStackpole Electronics, Inc. |
RES 430 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT470RStackpole Electronics, Inc. |
RES 470 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT510RStackpole Electronics, Inc. |
RES 510 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT560RStackpole Electronics, Inc. |
RES 560 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT620RStackpole Electronics, Inc. |
RES 620 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT680RStackpole Electronics, Inc. |
RES 680 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT750RStackpole Electronics, Inc. |
RES 750 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT820RStackpole Electronics, Inc. |
RES 820 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |