| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 12 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC1206JT13R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 13 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT16R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 16 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT18R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 18 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT20R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 20 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT24R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 24 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT27R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 27 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT36R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 36 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT39R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 39 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT43R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 43 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |
|
RPC1206JT51R0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 51 OHM 5% 1/3W 1206 |
In Stock: 0 $0.03105 |