| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 43 kOhms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC0805JT47K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 47 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT51K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 51 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT56K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 56 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT62K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 62 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT68K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 68 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT75K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 75 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT82K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 82 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT91K0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 91 KOHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT100K-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 100 KOHM, |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT110K-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 110 KOHM, |
In Stock: 0 $0.02588 |