| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 120 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC0805JT130R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 130 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT150R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 150 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT160R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 160 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT180R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 180 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT200R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 200 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT220R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 220 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT240R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 240 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT270R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 270 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT300R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 300 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT330R-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 330 OHM, 0 |
In Stock: 0 $0.02588 |