| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 12 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.5W, 1/2W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC0805JT13R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 13 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT16R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 16 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT18R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 18 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT20R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 20 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT24R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 24 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT27R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 27 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT30R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 30 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT36R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 36 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT39R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 39 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT43R0-UPStackpole Electronics, Inc. |
RES, PULSE, 0805, 5%, 43 OHM, 0. |
In Stock: 0 $0.02588 |