| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RGC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 953 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RGC1206FTC953KStackpole Electronics, Inc. |
RES 953K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
HMC0805KT30M0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 30M OHM 10% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R10Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.1 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R20Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.2 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R30Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.3 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R50Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.5 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R60Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.6 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT1R80Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.8 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT2R00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RPC0805JT2R40Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.4 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02588 |