| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RGC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 49.9 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RGC1206FTC49K9Stackpole Electronics, Inc. |
RES 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC5K62Stackpole Electronics, Inc. |
RES 5.62K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC51K1Stackpole Electronics, Inc. |
RES 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC511KStackpole Electronics, Inc. |
RES 511K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC53K6Stackpole Electronics, Inc. |
RES 53.6K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC549RStackpole Electronics, Inc. |
RES 549 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC562RStackpole Electronics, Inc. |
RES 562 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC6K04Stackpole Electronics, Inc. |
RES 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC6K19Stackpole Electronics, Inc. |
RES 6.19K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC619KStackpole Electronics, Inc. |
RES 619K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |