| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RGC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 374 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.122" L x 0.061" W (3.10mm x 1.55mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.030" (0.75mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RGC1206FTC39K2Stackpole Electronics, Inc. |
RES 39.2K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC392KStackpole Electronics, Inc. |
RES 392K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC4R32Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.32 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC4K32Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC4K75Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC4K87Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.87K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC40R2Stackpole Electronics, Inc. |
RES 40.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC422RStackpole Electronics, Inc. |
RES 422 OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC442KStackpole Electronics, Inc. |
RES 442K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |
|
RGC1206FTC45K3Stackpole Electronics, Inc. |
RES 45.3K OHM 1% 1/4W 1206 |
In Stock: 0 $0.02588 |