| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CR |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 1.6 Ohms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.125W, 1/8W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | - |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
CR106984FMeritek |
RES SMD 6.98M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR107154FMeritek |
RES SMD 7.15M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR104224FMeritek |
RES SMD 4.22M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR101R13FMeritek |
RES SMD 1.13 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR101R37FMeritek |
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR101R54FMeritek |
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR109R76FMeritek |
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR102675FMeritek |
RES SMD 26.7M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR102705FMeritek |
RES SMD 27M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |
|
CR101375FMeritek |
RES SMD 13.7M OHM 1% 1/8W 0805 |
In Stock: 0 $0.02389 |