| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RPC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 240 Ohms |
| Tolerance: | ±5% |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Temperature Coefficient: | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RPC0805JT270RStackpole Electronics, Inc. |
RES 270 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT300RStackpole Electronics, Inc. |
RES 300 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT330RStackpole Electronics, Inc. |
RES 330 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT360RStackpole Electronics, Inc. |
RES 360 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT390RStackpole Electronics, Inc. |
RES 390 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT430RStackpole Electronics, Inc. |
RES 430 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT470RStackpole Electronics, Inc. |
RES 470 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT510RStackpole Electronics, Inc. |
RES 510 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT560RStackpole Electronics, Inc. |
RES 560 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |
|
RPC0805JT620RStackpole Electronics, Inc. |
RES 620 OHM 5% 1/4W 0805 |
In Stock: 0 $0.02242 |