| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RGC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 2.74 kOhms |
| Tolerance: | ±1% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±50ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
RGC0603FTC3K16Stackpole Electronics, Inc. |
RES 3.16K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC4K22Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC4K64Stackpole Electronics, Inc. |
RES 4.64K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC6K34Stackpole Electronics, Inc. |
RES 6.34K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC11K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 11K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC20K5Stackpole Electronics, Inc. |
RES 20.5K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC24K9Stackpole Electronics, Inc. |
RES 24.9K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC26K7Stackpole Electronics, Inc. |
RES 26.7K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC29K4Stackpole Electronics, Inc. |
RES 29.4K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603FTC32K4Stackpole Electronics, Inc. |
RES 32.4K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |