| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RGC |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 19.6 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.1W, 1/10W |
| Composition: | Thick Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.022" (0.55mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RGC0603DTD2K21Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2.21K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
|
RGC0603DTD200KStackpole Electronics, Inc. |
RES 200K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
|
RGC0603DTD22K1Stackpole Electronics, Inc. |
RES 22.1K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
|
RGC0603DTD37K4Stackpole Electronics, Inc. |
RES 37.4K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
|
RGC0603DTD53K6Stackpole Electronics, Inc. |
RES 53.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
|
![]() |
RGC0603DTD165RStackpole Electronics, Inc. |
RES 165 OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 70,000 $0.01564 |
![]() |
RGC0603DTD1K07Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.07K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603DTD1K15Stackpole Electronics, Inc. |
RES 1.15K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603DTD2K00Stackpole Electronics, Inc. |
RES 2K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |
![]() |
RGC0603DTD6K81Stackpole Electronics, Inc. |
RES 6.81K OHM 0.5% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.01564 |