| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RN |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 56.2 kOhms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | - |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | - |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.014" (0.35mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
RN04D3921CT10-25CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES 3.92K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN10F51R1CT5-50CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN04D4021CT10-25CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES 4.02K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN04D2152CT10-25CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES 21.5K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN10F3923CT5-50CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES SMD 392K OHM 1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN04D6191CT10-25CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES 6.19K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN10F6191CT5-50CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES SMD 6.19K OHM 1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN04D2051CT10-25CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES 2.05K OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN10F1132CT5-50CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.01500 |
|
RN10F9763CT5-50CAL-CHIP ELECTRONICS INC. |
RES SMD 976K OHM 1% 1/10W 0805 |
In Stock: 0 $0.01500 |