| Type | Description |
|---|---|
| Series: | ERA-2A |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Resistance: | 41.2 Ohms |
| Tolerance: | ±0.5% |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Composition: | Thin Film |
| Features: | Automotive AEC-Q200 |
| Temperature Coefficient: | ±25ppm/°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Number of Terminations: | 2 |
| Failure Rate: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERA-2AED42R2XPanasonic |
RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.05919 |
![]() |
ERA-2AED43R0XPanasonic |
RES SMD 43 OHM 0.5% 1/16W 0402 |
In Stock: 0 $0.05919 |
RNCF0603FKE10K0Stackpole Electronics, Inc. |
RES 10K OHM 1% 1/10W 0603 |
In Stock: 0 $0.05950 |
|
73L5R20FCTS Corporation |
RES 0.2 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R30FCTS Corporation |
RES 0.3 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R36FCTS Corporation |
RES 0.36 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R39FCTS Corporation |
RES 0.39 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R43FCTS Corporation |
RES 0.43 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R22FCTS Corporation |
RES 0.22 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |
|
73L5R24FCTS Corporation |
RES 0.24 OHM 1% 1/2W 1210 |
In Stock: 0 $0.05953 |