| Type | Description |
|---|---|
| Series: | S |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1000 pF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 3000V (3kV) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Disc |
| Size / Dimension: | 0.433" Dia (11.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.591" (15.00mm) |
| Thickness (Max): | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Lead Style: | Formed Leads - Kinked |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
VJ1206Y682KBBAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 6800PF 100V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y472KBAAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y332KBBAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 3300PF 100V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y332KBAAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y222KBBAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 2200PF 100V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y222KBAAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y221KBLAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 220PF 630V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y221KBEAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 220PF 500V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y221KBCAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 220PF 200V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |
|
VJ1206Y152KBBAT4XVishay / Vitramon |
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.09207 |