| Type | Description |
|---|---|
| Series: | FlexiCap™ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 1800 pF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 10V |
| Temperature Coefficient: | C0G, NP0 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Soft Termination, High Temperature |
| Ratings: | - |
| Applications: | High Reliability, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.051" (1.30mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
0805Y0160182KCRSyfer |
CAP CER 1800PF 16V C0G/NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.18459 |
|
0805Y0250182KCRSyfer |
CAP CER 1800PF 25V C0G/NP0 0805 |
In Stock: 0 $0.18459 |
|
0603Y0250563JXTSyfer |
CAP CER 0.056UF 25V X7R 0603 |
In Stock: 0 $0.18511 |
|
0603Y0250683JXTSyfer |
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0603 |
In Stock: 0 $0.18511 |
|
1206J0250471MXTSyfer |
CAP CER 470PF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.18513 |
|
1206J0250561MXTSyfer |
CAP CER 560PF 25V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.18513 |
|
0603Y0501P00CCRSyfer |
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.18548 |
|
0603Y0501P20CCRSyfer |
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.18548 |
|
0603Y0501P50CCRSyfer |
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.18548 |
|
0603Y0501P80CCRSyfer |
CAP CER 1.8PF 50V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.18548 |