| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SQ |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 62 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 500V |
| Temperature Coefficient: | M |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C |
| Features: | High Q, Low Loss |
| Ratings: | - |
| Applications: | RF, Microwave, High Frequency |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1111 (2828 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.102" (2.59mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
882761-00KEMET |
CAP CER 1000PF 100V 10% BX 0805 |
In Stock: 0 $0.00000 |
CU10Y11R0BATUAElco (AVX) |
CAP CER 1PF 16V NP0 01005 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CU10Y12R2BATUAElco (AVX) |
CAP CER 2.2PF 16V NP0 01005 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
CU10Y14R7BATUAElco (AVX) |
CAP CER 4.7PF 16V NP0 01005 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
602S47W102KV4EJohanson Dielectrics, Inc. |
CAP CER 1000PF 6KV X7R 2220 |
In Stock: 0 $0.00000 |
C0805C225J4RAC7800KEMET |
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.39855 |
|
SQCB7M0R3BATMEVElco (AVX) |
CAP CER 0.3PF 500V 1111 |
In Stock: 0 $1.76748 |
|
B58031I7504M002TDK EPCOS |
CAP CER 0.5UF 700V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
AT103T104KA12AElco (AVX) |
CAP CER 0.1UF 25V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
04026D156MAT2AElco (AVX) |
CAP CER 15UF 6.3V X5R 0402 |
In Stock: 0 $0.00000 |