| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±10% |
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | High Voltage |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.180" L x 0.125" W (4.57mm x 3.17mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.110" (2.80mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
CKR05BX104KRVTR1/1KElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.75207 |
![]() |
M39014/01-1553VTR1/1Elco (AVX) |
CAP CER AXIAL |
In Stock: 0 $0.75207 |
C1808C820KHGACTUKEMET |
CAP CER 82PF 3KV NP0 1808 |
In Stock: 0 $0.75224 |
|
C1206X333F5JAC7800KEMET |
CAP CER 0.033UF 50V U2J 1206 |
In Stock: 0 $0.75247 |
|
![]() |
SR215C105MARTR1Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.75275 |
![]() |
SR215C105MARAP1Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.75275 |
C1825C223MCGACAUTOKEMET |
COMSMDHIVOLTAGE.022UF 500V |
In Stock: 0 $0.75286 |
|
C1812C472J2GACTUKEMET |
CAP CER 4700PF 200V NP0 1812 |
In Stock: 0 $0.75290 |
|
C1812C562J2GACTUKEMET |
CAP CER 5600PF 200V NP0 1812 |
In Stock: 0 $0.75290 |
|
C1812C682J2GACTUKEMET |
CAP CER 6800PF 200V NP0 1812 |
In Stock: 0 $0.75290 |