| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMD Comm U2J Flex |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 0.047 µF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | U2J |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 1210 (3225 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.130" L x 0.102" W (3.30mm x 2.60mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.035" (0.88mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C1206C331KDGACTUKEMET |
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.27968 |
|
12066D106KAT2XElco (AVX) |
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 |
In Stock: 0 $0.27981 |
|
SA205C104JAAElco (AVX) |
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL |
In Stock: 0 $0.27981 |
|
SA205C104JACElco (AVX) |
CAP CER 0.1UF 50V X7R AXIAL |
In Stock: 0 $0.27981 |
|
C0603T391J5GCLTUKEMET |
CAP CER 390PF 50V NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.27981 |
|
C1206C821F5GACTUKEMET |
CAP CER 820PF 50V NP0 1206 |
In Stock: 0 $0.27981 |
|
![]() |
L2A4ZC104KAB2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.27981 |
C1210Y333K2RACTUKEMET |
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 |
In Stock: 0 $0.28012 |
|
C1206X563F8HACAUTOKEMET |
CAP CER 1206 56NF 10V ULTRA STAB |
In Stock: 0 $0.28017 |
|
C1206X563F4HACAUTOKEMET |
CAP CER 1206 56NF 16V ULTRA STAB |
In Stock: 0 $0.28017 |