| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMD Comm X7R FE |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±5% |
| Voltage - Rated: | 200V |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Floating Electrode |
| Ratings: | - |
| Applications: | Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.034" (0.87mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
LD051C153KAB2AElco (AVX) |
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.15134 |
|
![]() |
LD053C104KAB4AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.15134 |
![]() |
LD053C393KAB2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.15134 |
![]() |
LD05ZC473KAB2AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.15134 |
08053C104KAJ4AElco (AVX) |
CAP CER SMD |
In Stock: 0 $0.15134 |
|
SR151A180JAAElco (AVX) |
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 RADIAL |
In Stock: 0 $0.15136 |
|
SR151A180JAATR1Elco (AVX) |
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 RADIAL |
In Stock: 0 $0.15136 |
|
SR151A180JAATR2Elco (AVX) |
CAP CER 18PF 100V C0G/NP0 RADIAL |
In Stock: 0 $0.15136 |
|
C0805F124K3RACTUKEMET |
CAP CER 0.12UF 25V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.15136 |
|
SR211A470KARTR1Elco (AVX) |
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 RADIAL |
In Stock: 0 $0.15136 |