| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMD Auto U2J Flex |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 4700 pF |
| Tolerance: | ±2% |
| Voltage - Rated: | 50V |
| Temperature Coefficient: | U2J |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Features: | Low ESL, Soft Termination, Low Dissipation Factor |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive, Boardflex Sensitive |
| Failure Rate: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Thickness (Max): | 0.035" (0.88mm) |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Style: | - |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
C0603X271JAGACAUTOKEMET |
CAP CER 270PF 250V C0G/NP0 0603 |
In Stock: 0 $0.10884 |
|
C0805F684M4RACTUKEMET |
CAP CER 0.68UF 16V X7R 0805 |
In Stock: 0 $0.10890 |
|
12061C124KAT2AElco (AVX) |
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1206 |
In Stock: 0 $0.10890 |
|
![]() |
SR205E224MARAP1Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR211A102JARTR2Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR211A102JARTElco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR205E224MARTR2Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR215E334MARAP2Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR215E334MAATR2Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |
![]() |
SR205E224MARTR1Elco (AVX) |
CAP CER RADIAL |
In Stock: 0 $0.10890 |